Jazdy doszkalające ciągnikiem siodłowym

  • Home
  • Jazdy doszkalające ciągnikiem siodłowym

KURS DOSZKALAJĄCY CIĄGNIKIEM SIODŁOWYM

Oferujemy:

  • Jazdy doszkalające ciągnikiem siodłowym

Standardowy kurs doszkalający trwa zaledwie od 3 do 6 godzin. W tym czasie kierowca zapoznaje się z szeregiem zagadnień. Standardem jest omówienie samej obsługi ciągnika siodłowego, czyli metody sprawdzania płynów eksploatacyjnych (i ich uzupełniania) a także podnoszenia kabiny, konserwacji siodła i obsługi tachografu (najczęściej cyfrowego).

To jednak nie wszystko. Kursant w ramach szkolenia zapoznaje się również z kompleksową obsługą samej naczepy, w tym z:

  • metodologią podłączania i rozłączania naczepy (podpory, podjazd, łączenie przewodów itd.),
  • sposobami podnoszenia poszczególnych osi naczepy,
  • zapięciem i rozpięciem tzw. plandeki (opcjonalnie dachu, lub kurtyny),
  • sposobami zabezpieczania podłączonej naczepy,
  • metodami zabezpieczania ładunków, w tym z wykorzystaniem pasów i punktów mocujących.

Na koniec, uczestnik kursu zapozna się z podstawowymi naprawami, jakie przyjdzie mu wykonywać podczas jazdy (np. zmiana koła itd).

TEORIA

0 godzin

PRAKTYKA

3-6 godzin zegarowych

Jazdy ciągnikiem siodłowym

Organizator kursu nie zawsze (w danej cenie) oferuje jazdę ciągnikiem. Dlatego, jeśli kursantowi na nich zależy, warto dowiedzieć się, czy są one dostępne w pakiecie kursu.

Oczywiście z kursu nie może skorzystać każdy. W zasadzie wszystkie jednostki organizujące takie kursy wymagają przedstawienia odpowiednich dokumentów, zaświadczających o posiadaniu uprawnień w danej kategorii. Niektóre szkoły przeprowadzają również własne badania wstępne.

Podsumowanie
Jazdy doszkalające ciągnikiem siodłowym to prosty (i tani) sposób na zdobycie wiedzy praktycznej z zakresu jego obsługi. Wiedza ta przyda się zwłaszcza młodym kierowcom, którzy dopiero co rozpoczynają swoją karierę. Uczestnictwo w kursie zmniejszy też koszty adaptacji pracownika do pracy w danej firmie transportowej.